Sirke Çeşitleri

Sirke Çeşitleri

Sirke Çeşitleri

Yüksek asidik seviyeye sahip bir ürün olan sirke yüzlerce yıldır farklı şekillerde ve farklı amaçlarda kullanılmış, kullanılmaya da devam etmektedir. Yemeklerde ve salatalarda tatlandırıcı fonksiyonuyla kullanıma uygun olan sirke çeşitleri, farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Özellikle de fermentasyon sürecine tabi tutulması gereken ürünlerin koruyucu olarak kullanımı da gerçekleştirilebilir. Bu özelliği turşu vb. ürünlerin üretiminde de etkin biçimde kullanılabilir olmasını sağlıyor. Doğada bulunan pek çok farklı meyveden sirkenin üretimi gerçekleştirilebilir. Her bir meyveden üretilen sirkenin nefaset ve etki özellikleri birbirileri ile farklılıklar gösterilir. Bu sebeple de üretim amacı ve kullanım yelpazesi oldukça geniş olan bir ürün olarak yüzyıllardır mutfakların vazgeçilmezidir.

Sirke Çeşitleri, Sirkeler

Sirke Nedir?

Anadolu coğrafyasında tüketim oranları oldukça yüksek seviyede olan sirke farklı çeşitlere sahiptir. Şarabın minimal alkollü içeceklerin ve şekerli çözeltilerin mayalanması ile elde edilen yüksek asetik asit içeren sıvı bir çözeltidir. Sirkeleşme olarak isimlendirilen üretimi “sirke bakterisi(mycoderma aceti)” isimli bir mikroorganizma türünün mayalanma sağlamasıyla mümkün olur. Sirke bakterisinin alkollü yapıya sahip olan çözeltilerde gelişme gösterdiği biliniyor. Ürün içeriğindeki alkol seviyesini yükseltirken, sıvı ve asetik asit oluşumunu sağlar. Sirkenin üretimi aşamasında havayla temasın sağlanması, sirke bakterinin mevcut olması ve 20-30 derece sabit sıcaklığın sağlanması gerekir. Sirkenin üretiminde bu şartları tamamen doğal koşullarda sağlayarak, sirkenin lezzet ve sağlığından güçlü bir şekilde faydalanmaya yardımcı oluyoruz. Yeşil Naturel olarak sirke üretimini yüzlerce yıldır gelen geleneklerin modernize edilmiş şekli ile gerçekleştiriyoruz. Doğal ve özel fıçılar içerisinde yavaş yavaş “sirkeleşme” olarak adlandırılan sürece bırakılır. Bu sayede sirkeleşme ile içeriğinde ortaya çıkan besin değerlerini koruyacak biçimde mutfaklarınıza ve sofralarınıza ulaştırıyoruz.

Sirke Çeşitleri Nelerdir?

Sirkenin üretiminde doğada bulunan farklı meyvelerin kullanımı gerçekleştirilebilir. Bu yüzden de pek çok farklı meyvenin sirkesi bulunmaktadır. Sirke çeşitleri temel olarak üretiminde kullanılan meyveye göre belirlenir. Anadolu coğrafyasında yaygın olarak bilinen üzüm sirkesi ise sirke çeşitlerinin başlıca olanıdır. Üzüm sirkesinin arkasından elma sirkesi Anadolu coğrafyasında en çok tüketilen sirke çeşitlerinden birisidir. Ancak doğada bulunan ve yüksek alkol seviyesine sahip meyvelerin çeşitlerinin çok sayıda olması, sirke yapımında lezzet ve nitelik bakımından daha özgürce hareket etmeyi sağlıyor.

Enginar Sirkesi

Yüzyıllardır farklı meyvelerden sirkenin üretimi gerçekleştirilebiliyor. Lezzet ve içerik niteliği yönünden kullanım amaçlarına göre farklı meyvelerin sirkesinin üretimi gerçekleştirilebiliyor. Alıç sirkesi, böğürtlen sirkesi, enginar sirkesi ve karadut sirkesi gibi az bilinen ancak oldukça lezzetli ve güçlü etkiye sahip sirke çeşitleri de bulunuyor. Yeşil Naturel olarak tamamen doğal şekilde yetişmiş ağaçların en kaliteli mahsullerini sirke üretiminde kullanıyoruz. Doğallığa ve organik besinlerin insan sağlığı için önemine değer veriyor ve sirke çeşitlerimizin üretiminde her zaman geleneksel teknikleri kullanıyoruz. Mutfaklarınızda hazırlayacağınız farklı lezzetler için en uygun nefaseti sağlayacak sirke çeşitlerini uygun fiyatlar ve güvenli ödeme seçenekleriyle kategorimizde bulabilirsiniz.

Gösterilen sonuç sayısı: 5

× Yardımcı Olalım

Sepetiniz

Sepetiniz Boş

0