Pekmez, Doğal Pekmezler

Pekmez, Doğal Pekmezler

Pekmez, Doğal Pekmezler

Pekmez, düzenli olarak tüketilmesi halinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi başta olmak üzere vücuda pek çok önemli faydası bulunan bir şuruptur. Ekürisi tahin ile birlikte eşsiz lezzet keyfini sunan pekmez tamamen doğal bir üründür. Doğada bulunan çeşitli meyvelerin doğal teknikerle işlenmesi sonucunda elde edilir. Yüksek tatlılık/şekerli yapısı dolayısı ile de yüzyıllar boyunca fabrikasyon şeker yerine gıda ve içeceklerin tatlandırılması maksadı ile kullanılmıştır. Günümüzde de doğal ve sağlıklı tatlandırma sağlamak amacıyla mutfakların vazgeçilmez öğelerinden birisidir. Türk toplumuna özgü yüzlerce yıllık bir tarihe sahip olan pekmezi, doğadaki en taze meyveleri 100% doğal teknikler ile Yeşil Naturel tesislerinde üretimi gerçekleştirilir. Güçlü şeker içeriği dolayısı ile pekmez, etkili bir karbonhidrat kaynağıdır. Pekmezin karbonhidrat değerlerinin yüksek olması, iyi bir enerji kaynağı olmasını sağlıyor. Sağlıklı yaşama önem veren veya spor yapan herkesin düzenli olarak pekmezi tüketimi gerçekleştirmesi, vücuda yüksek enerji sağlayabilme potansiyeli bulunur.

Pekmez, Doğal Pekmezler

Pekmez Nedir?

İçeriğinde doğal şeker yani tatlandırıcı bileşenlere sahip olan tüm meyvelerin pekmezi üretilebilmektedir. Şeker miktar yüksek olan meyvelerin ezilmesi suretiyle elde edilen meyve özü sıvısından elde edilen bir şuruptur. Hangi meyveden üretilirse üretilsin doğal pekmez aynı teknikler kullanılarak üretilmektedir. Günümüzde daha modernize sistemler kullanılarak üretiliyor olsa da Yeşil Naturel olarak geleneksel ve doğal üretim tekniklerine bağlı kalınıyor. Böylelikle pekmezin tatlandırıcı etkisiyle birlikte başta bağışıklık olmak üzere vücuttaki tüm faydalarını korumaktadır. Dolayısıyla tamamen doğal pekmezlerle hem lezzetli besinler tüketebilir hem de vücut sağlığını dinamik bir şekilde koruyabilirsiniz.

100% Doğal Pekmez Üretimi

Doğada yetişmiş kaliteli mahsulden oluşan ve “pekmezlik” olarak değerlendirilen meyveler kullanılarak üretilmektedir. Pekmezlik meyveler “çiğneme”, “pres” ve “havan” gibi klasik tekniklerle sıkılmaktadır. Bu sıkma işlemi ile meyvenin posasından suyunun ayrılması sağlanır. Daha sonra ideal sıcaklıkta kaynatıldıktan sonra kestirme ve sonrasında da dinlenme sürecine alınır. Bu süreçte pekmezin olgunlaşması ve meyveden gelen ekşiliğinden arındırılması sağlanır. Böylelikle sofralarda keyifle tüketilecek doğal pekmez hazır hale gelir. Yeşil Naturel, pekmezin üretim aşamalarında herhangi bir kimyasal bileşen veya katkı maddesi kullanımı gerçekleştirmemektedir. Koruyucu ve diğer etken maddeleri olmadan tamamen 100% doğal olarak üretilmektedir.

Pekmez Çeşitleri

Doğal pekmez ürünlerinde zengin çeşit seçeneği bulunuyor. Pekmezin genellikle üzüm meyvesinden üretildiği düşünülür. Ancak doğadaki çok sayıdaki meyveden pekmez üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Farklı meyvelerden üretilebiliyor olması da günümüzde pekmezin zengin bir çeşitliliğe sahip olmasına yol açıyor. İçeriğinde şeker miktarı yüksek seviyede olan çoğu meyvenin pekmezi yapılabilir. Pekmezi yapılabilen meyveler arasında üzümün dışında incir, keçiboynuzu(harnup), dut, andız, ginseng, çakşır otu, kudret narı ve kuşburnu gibi meyvelerde yer alır. Yoğun kıvama sahip olan pekmezin çeşidine göre esans ve lezzetinde de farklılık oluşabilir. Bazı pekmez çeşitleri biraz daha acımsı tada sahipken, bazıları ise daha fazla tatlı nefasete sahiptir.

Gösterilen sonuç sayısı: 7

× Yardımcı Olalım

Sepetiniz

Sepetiniz Boş

0